Forum Wiklina Polska Strona Główna Wiklina Polska
Forum poświęcone wierzbie, wiklinie i innym materiałom plecionkarskim w kulturze oraz ich gospodarczemu przetwarzaniu.

POMOCPOMOC   FAQFAQ   SzukajSzukaj   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Proźba identyfikacje

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Wiklina Polska Strona Główna -> Pytaj - odpowiemy
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Powyl
Podglądacz / zamiata pracownię

PostWysłany: Nie Wrz 02, 2012 13:06    Temat postu: Proźba identyfikacje Odpowiedz z cytatem

Witam wszystkich forumowiczów jestem nowicjuszem jeśli chodzi o wiklinę i wyplatanie. Po rozmowie ze znajomym który wyplata koszyki dla siebie i znajomych wynika ze w mojej okolicy rośnie dużo tzw przez niego "wikloka" czy "wiklu". Moja prośba jest mam nadzieje prosta czy ktoś moze mi powiedzieć co to jest?[/url] https://www.facebook.com/photo.php?fbid=280714125361476&set=pb.100002686726016.-2207520000.1346587470&type=1&theater[url] z góry wielkie dzięki pozdrowienia dla wszystkich forumowiczów[/url]
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Reklama

Wysłany: Nie Wrz 02, 2012 13:06    Temat postu:

Powrót do góry
kesawk
Mistrz
Mistrz

PostWysłany: Pon Wrz 03, 2012 14:20    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ta roślina to nawłoć kanadyjska
nazwa łacińska: Solidago canadensis. Niestety nie nadaje się do wyplotów jest zbyt krucha. Pozdrawiam
Powyl

PostWysłany: Pon Wrz 03, 2012 18:02    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

wielkie dzięki. ale w takim razie w jaki sposób mam rozpoznać czy to jest wiklina i czy nadaje się to do wyplatania koszyków lub czegokolwiek innego. A wracając do tego co mówił mój znajomy który plecie koszyki od kilku lat. dlaczego on nazwał to "wiklokiem" co rozumie ze jest to wiklina i da się z tego coś wypleść. A jeśli ktoś wie skąd wzięło się takie określenie jak "wiklok" czy "wikiel"
Powrót do góry
Powyl

PostWysłany: Pon Wrz 03, 2012 18:10    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

kolego Kesawk załamany twoją wiadomością sprawdziłem nazwę którą mi podałeś. Z pewnym zachwytem stwierdzam ze mówisz o roślince która jest w tle ale na 'pierwszym planie" widać podłóżne liście podobne do wieżby czy mógłbyś jeszcze raz zerknąć na to zdjęcie. Bardzo proszę o odpowiedź ponieważ jeśli się mylę to nie wiem skąd wezmę wiklina
Powrót do góry
kesawk
Mistrz
Mistrz

PostWysłany: Pon Wrz 03, 2012 18:20    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej zwyczajowe nazwy - wiklin to: witlyna, wikloki, habazie, habina, złotok. Jakby przysłowiowa płodność wikliny objawiła tym razem ludziom na językach Wink
Źródło: http://www.national-geographic.pl/uzytkownik/blog/wpis/sum-tero-habazie/proflumen/.
Nawłoć nie jest materiałem plecionkarskim i pewnie coś ci się pomyliło. Możliwe, że w sąsiedztwie wierzb rośnie nawłoć i stąd ta pomyłka. Wiklina to nic innego jak wierzba. Nie każda wierzba jednak nadaje się do plecenia. Najlepszy sposób do sprawdzenia to załamanie pręta do 45° i jeśli nie pęknie to możesz być pewien, że to wiklina. Pozdrawiam
Powyl

PostWysłany: Pon Wrz 03, 2012 19:04    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

wielkie dzięki. Mam nadzieje ze znajdę u siebie tego czego szukam. Pozdrowienia dla wszystkich wikliniarzy, robicie wspaniałe rzeczy z czegoś tak niepozornego. Laughing
Powrót do góry
kesawk
Mistrz
Mistrz

PostWysłany: Pon Wrz 03, 2012 19:10    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Rzeczywiście na pierwszym planie widać pręty wikliny. Przepraszam
Reklama

Wysłany: Pon Wrz 03, 2012 19:10    Temat postu:

Powrót do góry
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Wiklina Polska Strona Główna -> Pytaj - odpowiemy Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1
Skocz do: