Forum Wiklina Polska Strona Główna Wiklina Polska
Forum poświęcone wierzbie, wiklinie i innym materiałom plecionkarskim w kulturze oraz ich gospodarczemu przetwarzaniu.

POMOCPOMOC   FAQFAQ   SzukajSzukaj   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Jak wypleść fotel w kształcie skorupki jajka?

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Wiklina Polska Strona Główna -> Produkcja wikliny i z wikliny, oraz innych materiałów plecionkarskich
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
wikluś
Praktykant / wyplata gimę

PostWysłany: Czw Kwi 02, 2009 14:58    Temat postu: Jak wypleść fotel w kształcie skorupki jajka? Odpowiedz z cytatem

Chcialbym zrobić taki kosz jak w linku ale z wikliny.

Od czego zacząć?
http://www.allegro.pl/item591109556_fotel_rattan_nowoczesny_design_360.html#gallery
Od Środka?
Czy są do tego jakiejś formy by wyszedł taki kształt?
Czy jest gdzies ku temu instruktaż?

Chcialbym nauczyć się taki robić, najpierw dla siebie (bo nadzwyczaj podoba mi się) a gdybym nabrał wprawy i powtarzalności to spróbowałbym sprzedawać, lakierując go lakierem z polyskiem pistoletem pneumatycznym.

Dodam że umiem zrobić prostego koszyczka, bo specjalnie nauczyłem się tego dla przyjemności.

wydaje mi się że będzie taka skorupke latwiej zrobic niz taki fotel:
http://www.allegro.pl/item598709019_ekskluzywny_fotel_wiklina_najlepszy_produkt.html#gallery
Gdzie ten fotel jest chyba mistrzostwem plecinkarskim.

Czy taką skorupkę nie lepiej by było wyplatać plecionką '2 za 1' niżli '1 za 1'?

Wiem że jest ona łatwiejsza niż zwykła a i pasowałaby do struktury jajka.

Niech odpisze najlepiej fachowiec który robi takie wyplatane meble a nie tylko meble z kijków, wiązane taśmą.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Reklama

Wysłany: Czw Kwi 02, 2009 14:58    Temat postu:

Powrót do góry
mietas9
Czeladnik
Czeladnik

PostWysłany: Czw Kwi 02, 2009 15:52    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Wikluś taki fotel to wyższa szkoła jazdy i nie da się tego opisać
Cytat:
Dodam że umiem zrobić prostego koszyczka, bo specjalnie nauczyłem się tego dla przyjemności.

z tego cytatu wynika że umiesz niewiele .ale jak masz duży zapał i determinację to:
1 należy wypleść dno
2 zastawkować i wpleść od środka do przewinięcia.
3 po przewinieciu wypleść do dołu i zakończyć podstawę od środka pod siedzisko należy wstawić wzmocnienie z listew.
tak samo możesz wykonać kształt połówki jajka.
życzę powodzenia
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora
mietas9
Czeladnik
Czeladnik

PostWysłany: Czw Kwi 02, 2009 15:54    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Wikluś takie pytania umieszczaj w dziale Pytaj-odpowiemy
pozdrawiam
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora
wikluś

PostWysłany: Czw Kwi 02, 2009 20:41    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Mysle że to jest dobry dział bo i jest z innych materialow plecionkarskich i z wikliny.

Kosz na drewno umiem zrobić i zauwazylem, że im wiekszy tym lepiej mi sie go robi.
A jako że lubie masywne i trwałe rzeczy z wikliny to i pare koszy zrobiłem mocnych, duzych i ladnych.
Ale z takim meblem to nie jest tak łatwo, jak z jakims tam koszem na drewnianej foremce.

Teraz wracając do tematu to mam dwie sprawy.

Pierwsza:
Czy ten kosz jajo z rattanu jest robiony recznie czy maszynowo?
Ja stawiam ze maszynowo bo jak widzialem rattan to jest on niczym kabel z tworzywa sztucznego:
ma jednakową średnica na calej dlugości, dociety jest na wymiar i nie łamie się w zadnym miejscu w odroznieniu od wikliny.

Moim zdaniem jest to robione na maszynie podobnie jak "dzierga się" tkaninę we fabryce wlókienniczej.

Podalem link do zdjęcia z fotelem wykonanym z trawy ale wczoraj znalazłem identyczny z rattanu tylko nie mogłem go odnaleźć.

Drugie:
Jak rozumiem poczatek fotela typu jajo zaczyna się od dna na ktorym będzie sie siedzieć....
Inaczej za bardzo sobie tego nie wyobrażam...

I dalej od dna ma zostac wyprowadzona plaszczyzna do góry, po osiagnięciu wymaganej wysokości nastąpi odwrócenie kierunku zaplatania.

Tylko mam pytanie czy nie stosuje sie jakiejś formy lub oparcia przy powstawaniu pierwszej płaszczyzny (służącej za oparcie) by zachować odpowiednie jej pochylenie, profil i wygiecie?

Jak to utrzymać by ywszedl taki profil?

Nie chce pisac za dużo, wiec na razie nie pozostaniemy na tym etapie, ktory niech nazywa się etap 2.

Etap 1-zrobienie dna
Etap 2- zrobienie plaszczyzny do opierania się
Etap 3-przewinięcie czyli zmiana kierunku
Etap4- zrobienie krawedzi w kierunku dołu
Etap 5-zakończenie do środka
Powrót do góry
mietas9
Czeladnik
Czeladnik

PostWysłany: Czw Kwi 02, 2009 20:56    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Mimo wszystko uważam że powinno być to w dziale "pytaj odpowiemy"
wiklinowych wyrobów, czy z innych materiałow plecionkarskich nie wykonuje się na maszynach ,są to wyroby wykonywane ręcznie.
Do wykonania wielu wyrobów stosowane są formy jak również konstrukcję które są następnie oplatane wikliną czy innym materiałem plecionkarskim jak rattan itp.
wykonania mebli trzeba uczyć się latami i nie jest to sprawa prosta. Nie da się takiego instrukrażu tutaj przedstawić
Podam ci link do zdjęcia sof które wykonuję http://www.mietas-wiklina.pl/slux1.html
Powrót do góry
wikluś

PostWysłany: Czw Kwi 02, 2009 21:34    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Jak się nie da, to się nie da.
Powrót do góry
plecionka
Terminator / wyrabia obręb górny

PostWysłany: Czw Kwi 02, 2009 22:34    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Po pierwsze fotel nie jest z trawy morskiej tylko z hiacyntu wodnego na podstawach z pedigu 4 mm.

Po drugie jest wyplatany na szkielecie z giętego ratanu,co wymaga parku maszynowego i sporych umiejętności,znacznie większych niż wyplatanie foteli z wikliny.

Po trzecie taki fotel z wikliny jest wykonalny ale niezbyt opłacalny ,ponadto jako samonośna konstrukcja wzmocniona listewkami jest bez sensu ponieważ rozchwieje się po dwóch dniach.

Po czwarte o wykonanie takiego fotela mogą się pokusić tylko wybitni fachowcy z dużym doświadczeniem meblarskim jak np Mieciu.

Nawet po roku nauki nie dasz rady zrobić tego dobrze.

Z wikliny można wypleść wszystko ,ale nie wszystko warto.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Petro_1

PostWysłany: Czw Kwi 02, 2009 22:48    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Super te sofy Mieciu umiesz robić, jest to naprawdę wysoka szkoła jazdy.
Chciałbym umieć takie rzeczy wykonywać ale to bardzo trudne, najpierw trzeba zacząć od foteli. Mam pytanie ile czasu Mieciu zajmuje ci wyplecenie takiej sofy ? I czym je lakierujesz, jaki rodzaj jest tego lakieru.
Powrót do góry
plecionka

PostWysłany: Czw Kwi 02, 2009 22:54    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

http://www.rattanprestige.com.pl/main_pl.html zakładki-otwierać kolejno: produkty /linea classica/zestawy wypoczynkowe/venus oraz Nicea i St Tropez
Nie chwaląc sie robiłem opracowania technologiczne tych modeli i kilka wykonałem ,a Venus na zdjęciu to chyba nawet moje.

Z wikliny można wypleść wszystko ,ale nie wszystko warto.
Powrót do góry
mietas9
Czeladnik
Czeladnik

PostWysłany: Sob Kwi 04, 2009 06:48    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

petro napisał
Cytat:
Chciałbym umieć takie rzeczy wykonywać ale to bardzo trudne, najpierw trzeba zacząć od foteli. Mam pytanie ile czasu Mieciu zajmuje ci wyplecenie takiej sofy ? I czym je lakierujesz, jaki rodzaj jest tego lakieru.

taką sofę trzeba wyplatać ok 16-20 godz i jest na szkielecie drewnianym i nie jest lakierowana
Mebli nie lakierujemy z uwagi na to ,że w trakcie uzywania wiklina pracuje i lakier się złuszcza.
Jezeli już lakierować to wg mnie najlepiej uzywać farb i lakierów akrylowych
Powrót do góry
po prostu
Bywalec / sortuje pręty
Bywalec / sortuje pręty

PostWysłany: Pią Mar 25, 2011 17:58    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

ostatnio ktoś zapytał mnie ile może kosztować wyplot fotela w kształcie skorupki jaja - szkoda, że te linki do allegro nie są już aktywne - ale sadze, że to coś podobnego.
Fotel ma być wypleciony na stelażu metalowym, z opcją podwieszenie nie postawienia, wiklina korowaną i chodzi o wycenę samej robocizny.

Ja, jako że sama nie wyplatam takich form a chciałabym dobrze poinformować zainteresowaną osobę w sposób satysfakcjonujący również rzemieślnika - potencjalnego wykonawcę szukam odpowiedzi na Forum:) więc proszę o pomoc i opinie osoby, które rzeczywiście zajmują się podobna robotą.
orientacyjna wielkość to ok. 50 cm średnicy i 100-120 cm wysokości
mietas9
Czeladnik
Czeladnik

PostWysłany: Sob Mar 26, 2011 08:20    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Poprostu napisał

Cytat:
Fotel ma być wypleciony na stelażu metalowym, z opcją podwieszenie nie postawienia, wiklina korowaną i chodzi o wycenę samej robocizny.

Ja, jako że sama nie wyplatam takich form a chciałabym dobrze poinformować zainteresowaną osobę w sposób satysfakcjonujący również rzemieślnika - potencjalnego wykonawcę szukam odpowiedzi na Forum:) więc proszę o pomoc i opinie osoby, które rzeczywiście zajmują się podobna robotą.

wykonywałem podobną rzecz na stelażu metalowym tyle że większą

koszt samego wyplotu ok 3000zł.
Ale jeżeli ma ten twój kosz wykonywać rzemieślnik to on powinien zna c cenę wykonania tego wyrobu.
Trudno sobie wyobrazić aby klient dyktował cenę za jaką rzemieślnik ma wykonać robotę i jak tak jest to rzemieślnik powinien sobie dać spokój z takim klientem -chyba że propozycja ceny za to jajo to ok 1500zł .
Mam nadzieję ,że taką opinią nie popsułem ci nastroju.

Laughing
Powrót do góry
po prostu
Bywalec / sortuje pręty
Bywalec / sortuje pręty

PostWysłany: Sob Mar 26, 2011 22:51    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Pisząc nie miałam na myśli powyższej interpretacji – ale faktycznie łatwo można to tak zrozumieć.
Niemniej - moim zdaniem – z perspektywy klienta jest ważna świadomość orientacyjnej ceny za dobrą robotę. Tym bardziej, że pyta (mnie-żółtodzioba jeszcze), bo nie wie jak trafić do fachowców i z jakim kosztem się musi liczyć.
Dziękuję więc za wskazówki:)

Ach, i piękne to „jajo”. widziałam gdzieś w innym miejscu Forum już skończone
Powrót do góry
Reklama

Wysłany: Sob Mar 26, 2011 22:51    Temat postu:

Powrót do góry
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Wiklina Polska Strona Główna -> Produkcja wikliny i z wikliny, oraz innych materiałów plecionkarskich Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1
Skocz do: