Forum Wiklina Polska Strona Główna Wiklina Polska
Forum poświęcone wierzbie, wiklinie i innym materiałom plecionkarskim w kulturze oraz ich gospodarczemu przetwarzaniu.

POMOCPOMOC   FAQFAQ   SzukajSzukaj   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

XXXI Ogólnopolski Plener Wikliniarski
Idź do strony 1, 2, 3  Następny

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Wiklina Polska Strona Główna -> Muzeum Wikliniarsko-chmielarskie w Nowym Tomyślu
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
mietas9
Czeladnik
Czeladnik

PostWysłany: Pią Kwi 17, 2009 17:29    Temat postu: XXXI Ogólnopolski Plener Wikliniarski Odpowiedz z cytatem

W Muzeum w dniach 12-21 czerwca odbędzie się XXXI Ogólnopolski Plener Wikliniarski
"Wiklina 2009" .Kiedyś uczestniczyłem w tych plenerach jako wykonawca projektów artystów oraz jako wykonawca formy własnej.
Czytając regulamin - zdziwiła mnie jedna sprawa:
w regulaminie napisano
"Warunki uczestnictwa
pkt.1 ukończenie Wyższej Szkoły Artystycznej poświadczone dyplomem

zadaję sobie pytanie
Co się stało od tamtych plenerów, gdzie mogłem uczestniczyć jako wykonawca własnego projektu, że postawiono takie kryterium .
Przecież doskonale wiemy że fachowiec plecionkarz może stworzyć ciekawą artystyczną formę wiklinową czy nowy wzór użytkowy.

Podaję link do regulaminu uczestnictwa
http://www.plecionkarze.pl/xxx_konkurs.htm
można ten regulamin pobrać i poczytać warunki
to są moje prace z plenerów w nowym tomyślu
http://republika.pl/mietaswiklina/images/P1010123.JPG
ten fotel zaprojektowany i wykonany na Plenerze a zdjęcie pochodzi z programu"dzień dobry w sobotę" TVP1
http://republika.pl/mietas_wiklina/images/0_nw.jpg
Forma wiklinowa wykonana na plenerze
http://republika.pl/mietas_wiklina/images/62.jpg_0_62.jpg
Fotel i forma użytkowa mojego projektu i wykonania też z pleneru
Pragnę zaznaczyć że nie mam dyplomu i szkoły artystycznej

Ciekawy jestem co o tym sądzicie?
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora
Reklama

Wysłany: Pią Kwi 17, 2009 17:29    Temat postu:

Powrót do góry
Duch Wikliniarki
Praktykant / wyplata gimę

PostWysłany: Pią Kwi 17, 2009 18:10    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Panie Mieczysławie! Chylę czoła przed Pańskim talentem, wyobraźnią przestrzenną i kunsztem wykonawstwa. Dla mnie człowiek który potrafi projektować a zarazem wyplatać jest jak człowiek orkiestra! Dziwię się, skąd w regulaminie taki zapis. Po prostu nie znajduję żadnego uzasadnienia. Dla mnie to jest jednoznaczne z wprowadzaniem barier, podziałów, wręcz kategoryzacji ludzi tam, gdzie powinno się dołożyć wszelkich starań, żeby jednoczyć środowisko. Smutne, że żeby móc tytułować się artystą ważniejszy jest papierek niż talent.

Mnie osobiście zastanawia też to zdanie: "Zapewnienie każdemu uczestnikowi, wykonawcy przez cały czas trwania imprezy." - jakby tak dobrze zastanowić się nad jego sensem, to jasno wynika, że "wykonawca" nie jest uczestnikiem, bo to uczestnikowi organizator zapewnia wykonawcę. A ja do tej pory żyłam w błogiej nieświadomości bo myślałam, że w uczestnikami plenerów są zarówno projektanci jak i wykonawcy...

Ostatkiem sił powstrzymam się od postawienia tu dość dosadnej hipotezy...

Chyba że jest coś o czym nie wiem ... Dlatego chętnie poznałabym opinię autora regulaminu. Może to czego nie wiem jest na tyle istotne, że pozwoliłoby zmienić mi punt widzenia??
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Pleciuga
Terminator / wyrabia obręb górny

PostWysłany: Sob Kwi 18, 2009 14:58    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Sprawa jest prosta. Myślę, że część artystów z dyplomem stać tylko na narysowanie formy.
Wykonawcę dostanie taki artysta po to, żeby zaplanował rozwiązania techniczne, sploty oraz wykonał cała robotę.
Dla mnie taki artysta jest niewiele wart.
O wielkości rzemieślnika świadczy to, że potrafi sam narysować formę, zaplanować rozwiązania konstrukcyjne i jeszcze to zrobić.

Pozdrawiam
Pleciuga

PostWysłany: Sob Kwi 18, 2009 15:02    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Zakwaterowanie i całodzienne wyżywienie otrzymają uczestnicy a wykonawcy już nie.

Pozdrawiam
śróba

PostWysłany: Sob Kwi 18, 2009 22:41    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Dlaczego się tak gotujecie? Chodzi o podniesienie rangi imprezy. Nikt chyba nie ma zamiaru „rozbijać środowiska” jak twierdzicie. Artyści projektujący i aranżujący przestrzeń wypowiadają się za pomocą różnych środków – nie tylko wikliny. Nie musza więc być wykonawcami. Architekt nie musi być murarzem, a murarz nie będzie nigdy architektem. Świetnie, że są zdolni rzemieślnicy, którzy odnajdują się czasem w dużych formach. Ale nie oto chyba organizatorom chodziło Chodzi o coś więcej nie tylko o narysowanie formy i jej wykonanie. Lecz o je świadome zaprojektowanie w określonym krajobrazie. Znalezienie i wykorzystanie zależności pomiędzy specyfiką materiały, formą i treścią. Wiedzy o proporcjach, strukturze bryły itp.
Stwierdzenie „Smutne, że żeby móc tytułować się artystą ważniejszy jest papierek niż talent” to nieporozumienie. Polecam spróbować ukończyć wyższe studia artystyczne, lub artystyczna szkołe średnią lub pomaturalną i wtedy porozmawiamy jak trudno uzyskać owy „papierek” i co za nim się kryje.
Ostatnio tyle nerwów na tym forum. Dlaczego? Mnie wiklina uspokaja, a was?
Pozdrawiam.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
mietas9
Czeladnik
Czeladnik

PostWysłany: Nie Kwi 19, 2009 06:44    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Nie chodzi o podważanie dyplomu
plecionkarstwo samo w sobie jest działalnością artystyczną dlatego , że aby wykonać nowy produkt dobry plecionkarz musi go stworzyć od początku do końca,chyba że wykonuje i wdraża projekt np artysty projektanta
Zaczynając już trzeba wiedzieć jak ten wyrób ma wyglądać na końcu ,jaką zastosować wiklinę ,jej długość i wiele innych czynników ,aby to co wymyślił miało na końcu tą zamierzoną formę.,by nie była to tylko jakaś tam plątanina witek.
Masz rację że trudno skończyć studia artystyczne,ale nie zapominaj o tym że by nazwać się dobrym plecionkarzem(nie mam na myśli wytwórcy wyrobów) trzeba wielu lat praktyki w tym zawodzie w moim przypadku
ok 30.Bardzo wiele moich umiejętności nabyłem i doskonaliłem właśnie na plenerach w muzeum.
Wspópracowałem na plenerach z artystami jako wykonawca
z P.Mirosławą Dymitrow z ,P.Haliną i Bartłomiejem Kużnickimi,P,Agnieszką Ebel Bednarek i wielu innym służyłem radą.
Na koniec
Chodziło w tym wszystkim o to, że taki regulamin zamyka drogę plecionkarzom do samodzielnego udziału w takich imprezach,a ci miejscowi nie potrzebują zakwaterowania i wyżywienia.
Samo skonfrontowanie swoich możliwości projektowych i wykonawczych z projektami artystów stanowi dla nich ogromne wyzwanie.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora
plecionka

PostWysłany: Nie Kwi 19, 2009 11:46    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ja powiem tak ,Ci którzy mnie znają wiedzą co potrafię i jakie mam wizje,a 90-ciu % nie mogę zrealizować z braku środków i czasu.Na grand nie mogę liczyć bo nie mam dyplomu ,ale też i po co mi dyplom.

Czy miał go np Witkacy?

Pewnie nie mógłby uczestniczyć w plenerze ,wiadomo nie ta ranga, bez dyplomu Witkacy mógłby być co najwyżej wykonawcą czyli wyrobnikiem do odwalenia chałtury, bo artysta zbierający ochy i achy ,musi mieć przecież dyplom znaczy koncesję oficjalne pozwolenie na uprawianie sztuki,a reszta "choloty" jest od roboty, -żenada.

Mnie osobiście takie warunki uczestnictwa w plenerze obrażają.
Myślę że również wielu innych .

Pozdrawiam

Z wikliny można wypleść wszystko ,ale nie wszystko warto.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Pleciuga

PostWysłany: Nie Kwi 19, 2009 19:48    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Drogi Sróbo!
Po twojej wypowiedzi przypuszczam, że nie zrozumiałeś o co chodzi.
Otóż tak skonstruowany regulamin sugeruje, że plecionkarz -samouk- nie może stworzyć z wikliny pięknej formy lub wzoru użytkowego, że tylko dyplom daje szansę na efekty twórcze. Tak nie jest, dobrym plecionkarzem staje staje się ktoś po opanowaniu wiedzy teoretycznej i zastosowaniu jej w praktyce. Na to trzeba długich lat pracy i poszukiwań.

Kolejny problem- jak potraktować ludzi mających status twórcy ludowego nadanego przez odpowiednią komisję specjalistów. Czyżby członkowie komisji z poważnymi tytułami mylili się.

Pozdrawiam
śróba

PostWysłany: Nie Kwi 19, 2009 21:23    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Drogi Plecionko!
Twoje przypuszczenia sa błędne.
Wczytałem się dokładnie w regulamin i nic on takiego nie sugeruje. Czy plecionkarz umie czy nie umie nic o tym tam nie ma. Z tego co wiem to jest w Nowym Tomyślu kilka imprez na których plecionkarze mogą się pokazać i zrealizować swoje pomysły. Mniemam, że plener o którym rozmawiamy ma inne zadanie. Środowisko Nowego Tomyśla spotyka się współpracuje i jest znane niestety lokalnie same - sobie. Gotowanie się we własnym sosie do niczego konstruktywnego nie prowadzi. Kto Wam broni wyplatać formy przestrzenne? Miasto jest pełne waszych działań. Oglądałem je w kwietni i naprawdę mnie zachwyciły, jestem pod ogromnym wrażeniem..
Jeśli naprawdę zależy wam na promowaniu plecionkarstwa, to powinniście być dumni, że na kolejną imprezę przyjadą wyłącznie zawodowi artyści. Tacy, którzy mieli do czynienia z tym materiałem i tacy którzy będą mogli go (za Waszym pośrednictwem) dopiero poznać. Będzie to kolejna cegła w budowaniu wiklinowej potęgi Nowego Tomyśla. Artyści wrócą do siebie razem z „Waszą” cząstką, która zacznie funkcjonować na ich terenie. Tylko z korzyścią dla Was. Powinniście być dumni, że uda się ich ściągnąć.
Macie tam wiklinowe centrum, możecie tylko skorzystać. Wokół niego mogą zgromadzić się wszystkie branże mające coś wspólnego z wikliną. Był kombajn, politycy decydujący o rolnictwie, jest muzeum kultywujące tradycje, są wspaniali rzemieślnicy i mistrzowie – wiklinowy biznes, producenci. Teraz mogą być również zawodowi artyści. Chcecie zawłaszczyć wszystko?

Drogi plecionko cytuje: „bo artysta zbierający ochy i achy ,musi mieć przecież dyplom znaczy koncesję oficjalne pozwolenie na uprawianie sztuki,a reszta "choloty" jest od roboty, -żenada.”

Jeśli masz aspiracje artystyczne - Związek Polskich Artystów Plastyków co 2 lata powołuje komisje która może przyjąć w poczet związku i nadać uprawnienia „artysty plastyka” każdego, kto wykaże się odpowiednią praktyką, dorobkiem artystycznym oraz dużą wiedzą. Są jeszcze pomniejsze organizacje, ale bez większego znaczenia. Spróbuj polecam – chętnie pomogę. Jest wielu wspaniałych artystów którzy właśnie tak bez dyplomów zostali zawodowcami.

Ps.
Witkacy w latach 1891-1893 pobierał nauki u swego ojca Stanisława (krytyka sztuki, malarza i pisarza), oraz matki Marii (zawodowej nauczycielki muzyki) i prywatnych nauczycieli. 1905-1910 studiował w krakowskiej akademii Sztuk Pięknych w pracowni samego Juzefa Mehoffera. Nie wiem dlaczego wybrałeś akurat jego przykład.
Pozdrawiam miłego wieczoru.
Powrót do góry
plecionka

PostWysłany: Nie Kwi 19, 2009 22:19    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Poniewaz Witkacy rzucił studia i dyplomu nie zrobił ,a nikt nie twierdzi że nie jest artystą.

Brałem udział nie tylko w tym plenerze i jeszcze nie spotkałem sie z takim ograniczeniem, wyraźnie widać że odmawia się nam artystom bez dyplomu uznania.

Żeby była jasność ,ja dyplomu nie potrzebuję i nie mam aspiracji do tytułu artysty plastyka ,który mogłem zdobyć za pośrednictwem ZPAP-u już dawno temu, gdy jeszcze chciało mi się przygotowywać wystawy.

Uważam osobiście że artysta się albo jest ,albo nie i dyplomy tego nie zmienią.
Nie jestem zwolennikiem zamykania się we własnym środowisku ,zresztą nie robię tego.
To dobrze że przyjadą artyści z całego kraju i poniosą naszą cząstkę w świat szeroki ,ale dlaczego odmawia sie nam pełnoprawnego udziału w plenerze?
Wielu moich kolegów nie chce niczego wymyślać i wolą realizować projekty jako wykonawcy ,ja zawsze projektowałem własne obiekty[wystarczy pójść do muzeum i obejrzeć ,cały boks na piętrze antresoli zajmują moje prace ] i choć nie uczestniczyłem w plenerach bodaj od trzech lat,to jednak nie podoba mi się takie ograniczenie.

Dlaczego mówi się zawsze o nas rzemieślnicy jakby o innej kategorii ludzi ,przecież rzemiosło artystyczne ,a takim jest plecionkarstwo to dziedzina sztuki równa w prawach z aktorstwem ,malarstwem i innymi dyscyplinami artystycznymi.

Na koniec powiem krótko jestem artystą plecionkarzem i brak dyplomu nigdy tego nie zmieni.

Z wikliny można wypleść wszystko ,ale nie wszystko warto.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
śróba

PostWysłany: Pon Kwi 20, 2009 09:09    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Widziałem twoje prace w muzeum i zrobiły na mnie ogromne wrażenie.
Powrót do góry
Pleciuga

PostWysłany: Pon Kwi 20, 2009 20:46    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Moje zdziwienie budzą użyte w regulaminie sformułowania. Mam świadomość, że każdy organizator przedsięwzięcia ustala reguły gry i mnie nic do tego. Użycie słów, że projektant otrzyma nocleg wyżywienie i wykonawcę jest co najmniej dziwne. Do tego wykonawca nie dostanie wyżywienia i noclegu już niepokoi.
Uważam, że uczestnik pleneru powinien wykazać się nie tylko umiejętnością projektowania wyrobów plecionkarskich i koszykarskich lecz mistrzostwem w samodzielny wykonaniu tych wyrobów. Niech każdy artysta pokaże jakim warsztatem dysponuje.

Pozdrawiam
Duch Wikliniarki

PostWysłany: Pon Kwi 20, 2009 21:37    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

To, że dla organizatorów udział dyplomowanych artystów jest bardzo ważny - to dobrze. Ale tego nikt tu nie kwestionuje. Właśnie w tym rzecz, aby w ten sposób tworzyć nowe wzornictwo, wpisujące się w aktualnie obowiązujące kanony lub wręcz wyznaczające nowe trendy.

Ale dlaczego tam gdzie ma rodzić się nowa jakość, a więc owoc współpracy i połączenia wizji, kreacji, wręcz totalnego odjazdu (w pozytywnym znaczeniu) z praktyką, znajomością materiału, i nabywanym przez lata kunsztem w palcach, wprowadza się ograniczenia? Moim zdaniem przypisywanie artystom monopolu do projektowania jest błędem.

A rangę imprezy można podnieść na 1500 innych sposobów,nie godzących w niczyją godność i miłość własną. Chociażby zamieszczając regulamin nie na takiej zwykłej białej kartce, tylko na ładnym listowniku, opatrzonym logo imprezy, organizatora i jego danymi adresowymi. Zamiast 3 zdawkowych zdań: co, gdzie, kiedy się odbędzie, jaki będzie temat i że trzeba zaakceptować regulamin, może lepiej byłoby napisać miły, ciepły i serdeczny list przewodni do tych ludzi, na których obecności organizatorom szczególnie zależy, wyrażający nadzieję, że zechcą zaszczycić ich swoją obecnością i dać upust swoim twórczym wizjom, fantazji, wrażliwości, etc. Pójść o krok dalej i zrobić sobie listę artystów projektantów i porozsyłać do nich imienne zaproszenia. Zadbać o oprawę medialną (media ogólnopolskie): zapowiedzi i relacje. I nie robić z tego imprezy tylko dla wtajemniczonych, ale umożliwić udział i obecność widzom - sympatykom i potencjalnym sympatykom (i nabywcom) Polskiej Wikliny.

A pisanie o podnoszeniu rangi w wiadomym kontekście wiadomego punktu regulaminu zabrzmiało jakby udział projektantów - rzemieślników miał tę rangę obniżyć. I to mnie dziwi.

Kolejne pytanie - co się dzieje z tymi dziełami sztuki, poza tym, że przechodzą na własność Muzeum i można je tam zobaczyć? Pytam, bo serio nie wiem i chciałabym to zmienić.
Powrót do góry
Pleciuga

PostWysłany: Wto Kwi 21, 2009 13:32    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Sróba napisałeś:
"Jeśli masz aspiracje artystyczne - Związek Polskich Artystów Plastyków co 2 lata powołuje komisje która może przyjąć w poczet związku i nadać uprawnienia „artysty plastyka” każdego, kto wykaże się odpowiednią praktyką, dorobkiem artystycznym oraz dużą wiedzą. Są jeszcze pomniejsze organizacje, ale bez większego znaczenia. Spróbuj polecam – chętnie pomogę. Jest wielu wspaniałych artystów którzy właśnie tak bez dyplomów zostali zawodowcami"

W myśl pkt. 1 regulaminu człowiek z nadanymi uprawnieniami artysty plastyka też nie może wziąć udziału w imprezie, bo nie ma dyplomu ukończenia wyższej szkoły artystycznej.

Kolejny raz pytam, co z ludźmi mającymi nadany tytuł "Twórcy Ludowego".

Pozdrawiam
pletnolog

PostWysłany: Wto Kwi 21, 2009 22:16    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

W ostatnich dniach nie miałem możliwości ani czasu, żeby zajrzeć na Forum, stąd dopiero teraz moja reakcja. Nie po raz pierwszy na tym Forum jestem zszokowany stosowaną tutaj napastliwością i krytykanctwem. Teraz doszły jeszcze opinie oparte na kompletnej niewiedzy, wyrażane tylko na podstawie jednego pobranego dokumentu (regulaminu) na temat imprezy w reaktywowanie której włożyłem kawał swojego życia i ogrom pracy. Nie pozwolę robić sobie jazdy, kosztem Pleneru i instytucji, którą kieruję. Dość tego! Stosowne, konkretne wyjaśnienia złożę niebawem, mimo, że nie mam do tego obowiązku, ponieważ jako organizator mam prawo nadawać charakter, formę i specyfikę imprezy.
Póki co na gorąco – regulamin, który jest tutaj rozkładany na czynniki pierwsze dotyczy grupy artystów-projektantów, stąd punkt o ukończonych studiach artystycznych; wykonawcy mają oddzielny regulamin rozsyłany pocztą; wykonawcy zawsze zaliczani byli do grona uczestników i to nie tych gorszej kategorii, jak próbuje się sugerować; nikt Ich nigdy w niczym nie ograniczał, obok realizacji projektów przedstawionych przez artystów, mieli możliwość wyplecenia swoich projektów (posty mietasa są tego potwierdzeniem) i tak jest do dzisiaj; mają zapewniony nocleg i całodzienne wyżywienie (na jakiej podstawie Pan piszący jako Pleciuga twierdzi, że jest inaczej?) oraz wynagrodzenie; dbamy o odpowiednią oprawę medialną (relacje w TV, radiu i prasie); do dotychczasowych uczestników, w tym też do wykonawców wysyłane są ozdobne zaproszenia imienne (skąd Pani Paulina „Duch Wikliniarki” czerpie wiedzę, że tego nie robimy?), w internecie zamieszczane są po prostu dokumenty do pobrania, stąd ich prosta forma itd.itd.... Dużo jeszcze trzeba by napisać, żeby naprawić fałszywy obraz pleneru przedstawiony w dotychczasowych postach, chociaż czy warto?, pewnie i tak przemożna chęć krytykowania, pouczania i przedstawiania wszystkiego w czarnych barwach weźmie górę.
Powrót do góry
Reklama

Wysłany: Wto Kwi 21, 2009 22:16    Temat postu:

Powrót do góry
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Wiklina Polska Strona Główna -> Muzeum Wikliniarsko-chmielarskie w Nowym Tomyślu Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony 1, 2, 3  Następny
Strona 1 z 3
Skocz do: