Forum Wiklina Polska Strona Główna Wiklina Polska
Forum poświęcone wierzbie, wiklinie i innym materiałom plecionkarskim w kulturze oraz ich gospodarczemu przetwarzaniu.

POMOCPOMOC   FAQFAQ   SzukajSzukaj   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Płoty ,, Petra_1 ''
Idź do strony Poprzedni  1, 2

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Wiklina Polska Strona Główna -> Nasze plecionkarskie wyczyny
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
plecionka
Terminator / wyrabia obręb górny

PostWysłany: Sob Sie 15, 2009 17:41    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ja dla równowagi nie skrytykuję ,a udzielę kilku rad by Petro wiedział czego unikac w przyszłości.
Jeśli tę oplotkę potraktować jako fantazyjny wyrób sztuki ludowej np.to nie ma sprawy.
Natomiast jeśli ocenimy go pod kontem fachowości to niestety u mnie 3-.

Co można poprawić i jak?

1.Jakość wikliny używanej do wyplatania wyrobów galanteryjnych mysi być najwyższa z najwyższych.
Używamy wikliny 60,80 i 100 starannie przebranej i posortowanej wg grubości.
Czubki niestety nie nadają się na tego rodzaju wyroby,są po prostu zbyt grube,albo mówiąc fachowo nie są gonne.

2.Pręty dobrane muszą być grubościami i równe,u Ciebie niestety podstawy ,czyli osnowa, są nierównej grubości,a przy tym za cienkie w stosunku do wątku[wyplotu].
Można temu zaradzić dostawiając podstawę pomocniczą,inaczej mówiąc wyplatać na podwójnych podstawach,dodatkowo ażur
lepiej wygląda na podwójnych podstawach niż na pojedynczych.

3.Obręb dolny mysi być starannie uciągnięty,a pasy wzmacniające wykonane splotem wężykowym trójprętowym[gima] powinny być wyplecione bardzo cienką wikliną i muszą być mocno ubite.

4.Ażur splatamy zawsze splotem wężykowym dwuprętowym [ósemką lub inaczej ficą]splatanym pod spód,a dopiero potem wykonujemy pas wzmacniający splotem wężykowym trójprętowym.

5.Ukośny splot na ażurku mógłby być,ale by był estetyczny powinien być wykonany splotem wężykowym dwuprętowym splatanym pod spód, z bardzo cienkiej wikliny i powinien obiegać co najmniej dwa razy wkoło.

6.Podstawy muszą być pionowe i proste nie powinny się skręcać,pomaga w tym użycie gumek przytrzymujących podstawy na butelce.

7.Zakończenie takie może być,choć ładniejszy byłby obręb jednostronny tzw szyjka[przez jeden za jeden.
Ładniej wyglądałaby też szyjka gdybyś zamiast trójpretowych, zastosował sploty dwuprętowe[ósemki].

8.Powinieneś też zwiękrzyć ilość podstaw ,moim zdaniem o dwa.Gęściejszy splot zawsze jest ładniejszy.

Wykonywanie galanterii wymaga wiele wprawy więc nie zrażaj się ,przeanalizuj błędy i do dzieła.Trening czyni mistrza.

Z wikliny można wypleść wszystko ,ale nie wszystko warto.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Reklama

Wysłany: Sob Sie 15, 2009 17:41    Temat postu:

Powrót do góry
Petro_1

PostWysłany: Sob Sie 15, 2009 21:13    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Dziękuje Panie Plecionka za dobre rady.To moja pierwsza butelka oplotka na butelce od wina.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Andrzej

PostWysłany: Wto Sie 18, 2009 18:24    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Objechałem całą Polskę po Jarmarkach i Targach w latach 80 - 96 i wiecie co
niektórzy ludzie kupowali z wyrobów wiklinowych . Krzywe kosze , nieudane czy Uszkodzone w transporcie , które były odłożone do naprawy czy przerobu
Także wniosek jest jeden z gustami się nie dyskutuje tylko Kasuje . Pozdrawiam .
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
gordi
Pomocnik/ wyplata denka
Pomocnik/ wyplata denka

PostWysłany: Sro Sie 19, 2009 21:17    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

A mi na Polach Mokotowskich na Dniu Ziemi w tym roku jedna pani powiedziała że ona - tu cytuje- "bardzo lubi wiklinę bo lubuje się w niej od trzech lat i ma całe mieszkanie w koszach i że na sto kilometrów widzi wady koszy i jak źle są PATYKI - i tu mój smiech - poukładane. a moje kosze nie spełniają jej standardów wymagań".

Na to ja jej spokojnym głosem że są różne standardy wymagań na co ona zrobiła mi awanturę że jestem za młody żeby się na wikliniarstwie znać...
kesawk
Mistrz
Mistrz

PostWysłany: Czw Sie 20, 2009 12:09    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ha,ha,ha! To ta pani pewnie by chciała kupić sobie koszyk wypleciony maszynowo? Istnieje plecionkarstwo wiklinowe w czterech kategoriach / pisałem na ten temat w dziale: Ogólnopolskie Stowarzyszenie Wikliniarzy i Koszykarzy. W I kategorii mieszczą się fachowcy produkujący wyroby o wymaganiach sztandarowych. Jak chcesz Petro w rej kategorii się znaleźć to musisz zdecydowanie poprawić swa jakość. Plecionka udzielił Ci slusznych wskazówek . Ja więcej nie dodam, ale życzę Ci powodzenia. Very Happy
Reklama

Wysłany: Czw Sie 20, 2009 12:09    Temat postu:

Powrót do góry
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Wiklina Polska Strona Główna -> Nasze plecionkarskie wyczyny Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony Poprzedni  1, 2
Strona 2 z 2
Skocz do: