Forum Wiklina Polska Strona Główna Wiklina Polska
Forum poświęcone wierzbie, wiklinie i innym materiałom plecionkarskim w kulturze oraz ich gospodarczemu przetwarzaniu.

POMOCPOMOC   FAQFAQ   SzukajSzukaj   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Przyszłość Polskiego plecionkarstwa
Idź do strony 1, 2, 3, 4  Następny

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Wiklina Polska Strona Główna -> Ogólnopolskie Stowarzyszenie Plecionkarzy i Wikliniarzy
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
mietas9
Czeladnik
Czeladnik

PostWysłany: Pią Wrz 25, 2009 19:00    Temat postu: Przyszłość Polskiego plecionkarstwa Odpowiedz z cytatem

Zastanawiałem się ostatnio nad przyszłością Polskiego plecionkarstwa .
Pomimo ,że mam jako Firma obłożony tz,portfel zamówień i wiele dalszych ciekawych zapytań odnośnie realizacji następnych,to widząc co jest jakby dookoła mam wrażenie że to nasze plecionkarstwo ma zawał i coraz gorsze rokowania co do zdrowia.
Zawieszana jest działalność zakładów plecionkarskich,a wiele jest zamykanych i likwidowanych .
Powiększa się szara strefa tych producentów którzy jeszcze mają możliwość sprzedaży pośrednikom.
Ceny jakie uzyskują są niskie(przeważnie z winy samych producentów).
Plecionkarze odchodzą do innych zawodów.
Stowarzyszenie miało w tych sprawach pomóc i jakoś tych rozwiązań pomocowych nie widać. miał być Klaster Wiklina Nowotomyśka .
Może podyskutujmy tu na Forum co z tym fantem zrobić i jak sobie nawzajem pomóc aby można było utrzymać tą produkcję plecionkarską ,uzyskiwać godziwą zapłatę za produkowane wyroby.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora
Reklama

Wysłany: Pią Wrz 25, 2009 19:00    Temat postu:

Powrót do góry
Andrzej
Terminator / wyrabia obręb górny

PostWysłany: Sob Wrz 26, 2009 08:31    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Właściwa ocena obecnego stanu rzeczy - Gratuluje , choć to nie oznacza końca , takie zapaści ja przeżyłem w mojej 28-letniej przygody z wikliną kilka .
Zajmę głos w tej sprawie póżniej jak zobacze rozwój dyskucji i w którą strone to zmierza . a co do roli Stowarzyszenia to pozwolę sie zapytać czy na pewno ono jest od tego .
Pozycje ma mocną i wiele może ale to nie wszystko .
Zgadzam się że wielu ma to na swoje życzenie - ale nie wszystko stracone ja to wiem .
A co do Klastra nie wypowiem się, choć widziałem w tym szancę i był to dobry kierunek i wymagał zespolenia sił wszystkich a z tym nie jest najlepiej
Pozdrawiam
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
pierzol11

PostWysłany: Nie Wrz 27, 2009 16:35    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Czy możecie mi w skrócie przedstawić istotę KLASTERA WIKLINY NOWOTOMYSKIEJ?Bardzo ciekawy temat a ja nie chciałbym improwizować w swoich wypowiedziach.
www.firma-artex.pl
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora
mietas9
Czeladnik
Czeladnik

PostWysłany: Nie Wrz 27, 2009 18:47    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Klaster jest jest to ogólnie mówiąc organizacja skupiająca firmy danej branży wzajemnie ze sobą konkurujące i jednocześnie ze sobą współpracujące w obszarach w których mogą osiągnąć wspólne korzyści np zakup materiałów lub surowcow większych ilościach uzyskując w ten sposób lepsze warunki zakupu.
Klaster może również skupiać organy administracji danego terenu,instytucje finansowe i inne które mogą być pomocne dla branży.
Jak z tego wynika Firmy zrzeszone w Klastrze mogą uzyskiwać dużo lepsze warunki do rozwoju do inwestycji ,mogą negocjawać lepsze warunki zamówień zarówno zakupów materiałow jak i sprzedaży wyrobów.

W chwili obecnej nie wiem czy było by z kim taki klaster Wiklina Nowotomyska tworzyć z uwagi na znikomą ilość firm które do klastra mogłyby przystąpić(chodzi o Firmy z sektora produkcji wikliniarsko plecionkarskiej,i drzewnej.
Alternatywna Formą mogłaby być organizacja Wiklina Nowotomyska skupiająca Firmy plecionkarskie w celu komasacji zamówien i negocjowania lepszych warunków sprzedaży wyrobów.
Umożliwiłoby to sprzedaż wyrobów bezpośrednio pomijająć posredników
Jako przykład moge podać maila jaki otrzymałem
Cytat:
Witam,

Włoska firma w imieniu której występujemy jest dużym dystrybutorem mebli i artykułów dekoracyjnych do domu i ogrodu.

Interesują nas w związku z tym kosze, artykułu dekoracyjne i meble.

W tym momencie nie potrafimy określić wielkości zamówień, lecz jeśli dojdzie do współpracy Klient będzie składał regularne zamówienia dużej ilości.

Mała Firma nie jest wstanie tego przyjąć do realizacji
Powrót do góry
pierzol11

PostWysłany: Nie Wrz 27, 2009 20:13    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ok, to jest dla mnie jasne i zrozumiałe.Chodzi tu o utworzenie grupy producenckiej, która jako jedna wielka organizacja miałaby uzyskiwać większe profity w całym tego słowa znaczeniu. Ale czy naprawde nie byłoby z kim takiej grupy utworzyć? Przypuszczalnie ile firm musiałoby sie zebrać aby ten klaster miał sens?Idea tego jest bardzo dobra i w zasadzie wg mnie to tylko jednoczenie sie w duże grupy producenckie może poprawić naszą sytuację a niektórych wyciągnąć z "marginesu". "Duży" może więcej, o tym należy pamiętać.
www.firma-artex.pl
Powrót do góry
plecionka

PostWysłany: Pon Wrz 28, 2009 14:54    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Krzysztofie barierą jest kwota graniczna jeśli dobrze pamiętam dochodów albo obrotów klastra,w naszej branży nie jest łatwo znaleźć firmy które maja udokumentowane dochody i obroty w odpowiedniej wysokości.

Z wikliny można wypleść wszystko ,ale nie wszystko warto.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
mietas9
Czeladnik
Czeladnik

PostWysłany: Pon Wrz 28, 2009 18:21    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Andrzej napisał
Cytat:
a co do roli Stowarzyszenia to pozwolę sie zapytać czy na pewno ono jest od tego .
Pozycje ma mocną i wiele może ale to nie wszystko .

Racja Stowarzyszenie pozycję ma mocną szczególnie w zakresie promocji Nowego Tomyśla i propagowania wikliniarstwa i plecionkarstwa,ale czy to wszystko co może zrobić ?

Krzysztofie(pierzol11) Klaster to coś innego niż grupa producencka.

Maciej (Plecionka)napisał
Cytat:
w naszej branży nie jest łatwo znaleźć firmy które maja udokumentowane dochody i obroty w odpowiedniej wysokości.

i ma rację .
Ceny na wyroby coraz niższe i sprzedaż posrednikom wyrobów za psie pieniądze spowodowały to ,że są zamykane Firmy lub zawieszana jest ich działalność a następstwem jest ucieczka w szarą strefę c o powoduje że nie ma jak dokumentować obrotów co wiąże się z brakiem warunków dla instytucji finansowych w celu uzyskania środków dla Firmy w celu jej rozwoju.
Dlatego jedyną szansą dla firm plecionkarskich jest powołanie grupy z rzeszającej zakłady plecionkarskie,plantatorów wikliny w celu lepszej organizacji produkcji i sprzedaży wyrobów.
I tu Krzysztof ma rację ,że duży może więcej.
Tylko jest jeden problem czy to jest realne??
Powrót do góry
Andrzej

PostWysłany: Pon Wrz 28, 2009 18:35    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Chęć szuka sposobu niechęc wymówki . uważam że jest możliwe pojść w tym kierunku chociasz czas który minął został stracony a zbyt wielu niedojrzało do takich działań wspólnych dopatrując się drugiego dna ja bym zaryzykował i dołączył do tych co by chcieli .
Ilu by było takich ??? Nowotomyska Izba Gospodarcza chyba nadal ma aktualną oferte pomocy w tym Temacie .
Stowarzyszenie owszem może w tym pomóc i ktość obiecał że do tego doprowadzi - Czekamy .
Powrót do góry
pierzol11

PostWysłany: Wto Wrz 29, 2009 20:14    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Cytat:
Krzysztofie(pierzol11) Klaster to coś innego niż grupa producencka.

Tak to prawda,sprawdziłem to. Ale jeśli klaster jest w obecnym czasie trudny do zrealizowania to może żeczywiście zastosować jakąś alternatywną formę współpracy i dopiero po pewnym czasie jeżeli zostałyby osiągniete konkretne progi można pomyśleć aby zespolić się w klastrze. Może potrwać to trochę dłużej, małymi kroczkami ale bezpieczniej.Czasy są niespokojne i następne lata nie kreują się zbyt klarownie więc wartoby było na serio zastanowić sie nad konkretną drogą jaką trzeba obrać aby godnie funkcjonować. Ci CO CHĄ to będą wiedzieć co dalej robić a ci co NIE CHCĄ to trudno, na siłe nic nie zmienisz.
Ale jest jedna rzecz, ktora łączy grupę producencką i klaster-to wzajemne zaufanie w interesach mino oczywistej konkurencji. Bez tego ważnego aspektu nic nie wypali
www.firma-artex.pl
Powrót do góry
mietas9
Czeladnik
Czeladnik

PostWysłany: Sro Wrz 30, 2009 08:33    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Po tej wypowiedzi to już nic innego nie pozostaje ,jak tylko spotkać się określić potencjał produkcyjny takiej grupy i zacząć działać.
Proponowałbym stworzyć grupę o nazwie Wiklina Nowotomyska
W grupie tej Firmy działały by samodzielnie(wystawiały Faktury na wyroby przez siebie wykonane,jak rownież rozliczały sie samodzielnie z fiskusem itp)
Natomiast wspólnie opracowywały by strategię(rozwój ,ceny,marketing) pozyskiwały zamówienia te większe i wspólnie je realizowały
Kiedyś stworzyłem stronę Wiklina Nowotomyska( właśnie z myślą aby promować to wikliniarstwo nowotomyskie ale jakoś nikogo nie zainteresował ten temat ,chyba że już nie ma z kim tego tematu rozwijać bo wszystko jest w szarej strefie.
Co o tym myślicie?
link do tej strony
http://wiklinantomyska.republika.pl/
Powrót do góry
pierzol11

PostWysłany: Czw Paź 01, 2009 10:16    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Jestem za, zróbmy duży skok w przód nie oglądając sie na innych, my będziemy klaskać- oni mlaskać. To rozwiązanie nie blkowałoby żadnej z Firm a umożliwiłoby dalszy rozwój. Pomyślmy nad tym, chętni napewno się znajdą którzy myślą przyszłościowo
www.firma-artex.pl
Powrót do góry
Andrzej

PostWysłany: Sob Paź 03, 2009 20:53    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Pierzol dotknoł sedna sprawy ZAUFANIA a to dopiero ? w grupie Nowotomyskiej dla czego nie, DOBRA NAZWA ale na razie to warczą na siebie a tu współpraca może być mimo że kryzys, ja bym podjoł taka współpracę.
KTO NASTĘPNY ???
Powrót do góry
pierzol11

PostWysłany: Nie Paź 04, 2009 20:10    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Coraz częściej mam wrażenie że ta kość niezgody jaka panuje pomiędzy nowotomyskimi firmami jest twardsza i coraz mniej podzielna niz mi się zdawało. to jest jakaś nienawiść czy chęć zagarnięcia jak najwięcej dla siebie? A gdzie współpraca,chęć rozwoju, jak pies ogrodnika co sam nie zje a drugiemu nie da? A gdzie dialog,porozumienie międzyludzkie? Kiedy w końcu runie ten mur niezgody i bedzie można podać sobie ręce oraz wspólnie zacząć działać??????????
www.firma-artex.pl
Powrót do góry
Andrzej

PostWysłany: Pon Paź 05, 2009 10:36    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Pierzol. - Nowotomyscy Plecionkarze pokazali na co ich stać zwarli szeregi przy takich Projektach jak Kosz 2000 i 2006. Muszla Koncertowa , Stodoła , Deptak NOK etc.był współpraca , Rozwój , Deklaracje i za to trzeba pochwalić .
Ale inaczej jest jak stoją razem i maja sprzedawać lub dostają takie zlecenie że i tak nie dadzą rady to ograć i tu się zaczynają schody , kto wie czy z tym Psem Ogrodnika nie masz racji.
Chciałbym się mylić . - pozdrawiam
Powrót do góry
mietas9
Czeladnik
Czeladnik

PostWysłany: Pon Paź 05, 2009 19:12    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Dyskusja odbywa się chwilowo między czterema uczestnikami.
Temat poruszony albo nie interesuje pozostałych z naszego terenu (bo szara strefa) albo nie mają komputerów i w związku z tym nie wiedzą co się dzieje.
Pozostaje jeszcze jedno,że nie są zainteresowani współpracą.
Bo lepiej czekać ,a może ktoś przyjedzie i zamówi i jakoś tam będzie.
Pytanie tylko jak długo?

Jeszcze jakiś czas pewnie uda się sprzedawać towar bez rachunku,a potem?
Szara strefa ,jak długo?
Zatrudnianie pracowników na czarno -jak długo?
Ceny coraz niższe powody znane.

Grupa działająca razem może znacznie więcej.

Mamy w terenie Firmy ??? które wykonują określone wyroby wystarczy pozbierać to do kupy i każdy robi dalej swoje ale za wyższą cenę gwarantującą godziwy zarobek

Jeżeli plecionkarze potrafią zorganizować się do wykonania określonych zadań społecznych to może będą potrafili to również zrobić to dla siebie.
Powrót do góry
Reklama

Wysłany: Pon Paź 05, 2009 19:12    Temat postu:

Powrót do góry
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Wiklina Polska Strona Główna -> Ogólnopolskie Stowarzyszenie Plecionkarzy i Wikliniarzy Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony 1, 2, 3, 4  Następny
Strona 1 z 4
Skocz do: