Forum Wiklina Polska Strona Główna Wiklina Polska
Forum poświęcone wierzbie, wiklinie i innym materiałom plecionkarskim w kulturze oraz ich gospodarczemu przetwarzaniu.

POMOCPOMOC   FAQFAQ   SzukajSzukaj   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Przyszłość Polskiego plecionkarstwa
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3, 4  Następny

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Wiklina Polska Strona Główna -> Ogólnopolskie Stowarzyszenie Plecionkarzy i Wikliniarzy
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
pierzol11
Terminator / wyrabia obręb górny

PostWysłany: Pon Paź 05, 2009 21:23    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Cytat:
Temat poruszony albo nie interesuje pozostałych z naszego terenu (bo szara strefa) albo nie mają komputerów i w związku z tym nie wiedzą co się dzieje.

Do Mietasa9-to jest dobry tekst!!!!!!!!!! Ale co, tak nagle posprzedawali bo tak kryzys bije po plecach??????????????? Very Happy

Cytat:
Jeżeli plecionkarze potrafią zorganizować się do wykonania określonych zadań społecznych to może będą potrafili to również zrobić to dla siebie.

Polacy są znani z historii z nagłych zrywów,powstań i pospolitych ruszeń z różnymi rezultatami. Jak by w tej historii naszej nie było to zawsze na ich czele stał jakiś wódz, twardy idealista,planista,który wraz z innyni ustalał strategie walk lub działań.I myślę(mam nadzieję że się nie mylę)że za tymi zadaniami społecznymi jakie zostały wykonane(post Andrzeja)w poprzednich latach stał właśnie ten WÓDZ który wyznaczał trase i kierował tym nowotomyskim POSPOLITYM RUSZENIEM PLECIONKARZY do celu. Ale to są cele społeczne, rządzą sie swoimi prawami. A co dalej z normalnym funkcjonowaniem i istnieniem na rynku?????Trzeba obrać jakis kierunek, na coś sie zdecydować. Jak dla mnie STAGNACJA nie wchodzi w gre
www.firma-artex.pl
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora
Reklama

Wysłany: Pon Paź 05, 2009 21:23    Temat postu:

Powrót do góry
Andrzej

PostWysłany: Wto Paź 06, 2009 09:46    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Mieczysławie próbuj na mnie możesz liczyć ja wykonuje zupełnie inne rzeczy też plecionkarskie jestem w niszy którą na razie nikt w naszej okolicy nie zagospodarował a przestawić się ? nie widzę problemu. Rachunki wystawiam
Jestem nadal wierny wiklinie choć za darmo nie będe pracował i z tego powodu chwilowo nie działam - poczekam jak się znudzą ci co popsuli ceny.
Wszystko co najlepsze jest przede mną
Pozdrawiam
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
pierzol11

PostWysłany: Wto Paź 06, 2009 20:50    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Gratuluje optymizmu Andrzeju, w pełni rozumiem i popieram. Ja prowadze małą firmę i od niedawna ale pomysłów i chęci mam co niemiara.Wykonuje na razie małe rżeczy,które da się szybko sprzedać w zasadzie na rynku lokalnym,lecz przebranżowić się-to nie problem.Więc jeśli uznacie mnie za godnego partnera biznesowego-to jestem z wami.Myśle przyszłościowo, rozwój jest dla mnie najważniejszy.
No i faktury też wystawiam
www.firma-artex.pl
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora
Andrzej

PostWysłany: Sro Paź 07, 2009 14:20    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Kto następny ?
Do Pierzola .
Budowany wizerunek poprzez prace społeczne i zwracanie na siebie uwagę w
Wiklinie to strategia która miała sie przełożyc na gospodarcze potrzeby i biznesowe . nastepny krok to Targi Międzynarodowe prestizowe za wielką wodą bo bylibyśmy rozpoznawalni i wykonywanie wspólnie otrzymanych zamówień wg mozliwości każdego ,było to mozliwe ale nie zdążyłem. Ale to nic damy rade inaczej .
Pozdrawiam
Powrót do góry
pierzol11

PostWysłany: Pią Paź 09, 2009 07:24    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Trudno, czasu sie nie cofnie, nie teraz to kiedy indziej, nie ta impreza to inna. Najważniejsze żeby było komu tą wiklinę promować.Do tego trzeba ludzi z charyzmą, chęci i poświęcenia-no i trochę monety.
Andrzej,bardzo podoba mi się twoje podejście do biznesu, próbujesz go z każdej strony szukając najlepszego wejścia, a jak go nie ma to odwracasz to wszystko na lewą stronę i znowu próbujesz...
To jest dobre
www.firma-artex.pl
Powrót do góry
zielonaniunia
Praktykant / wyplata gimę
Praktykant / wyplata gimę

PostWysłany: Pią Paź 09, 2009 09:36    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Przepraszam, że się wtrącę, ale myślę, że głos konsumenta może być też dla was ciekawy do wysłuchania. Uważam, ze jeżeli teraz właśnie nie skonsolidujecie się i nie zaatakujecie rynku to stracicie. Teraz jest po prostu moda na wyroby rękodzielnicze, wikliniarskie itp. Niestety wszystko psują produktu "Made in China". Ale to zaczyna już coraz więcej konsumentów drażnić - coraz więcej ludzi świadomie wybiera produkty nie-chińskie, niestety droższe. Mogę tylko powiedzieć na przykładzie rękodzieła "babskiego", nie ma szansy na konkurowanie - cenowe, z produktami chińskimi. Szansa jest tylko w wypracowaniu sobie rynku klienta świadomego i z grubszym portfelem - takiego który nie rzuca się na promocję "bo taniej".
pierzol11

PostWysłany: Pią Paź 09, 2009 20:58    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Szczerze mówiąc chciałbym się mylić rzucając stwierdzenie, że strach przed przemianami jest większy niż chęć do dążenia do lepszego jutra. Przykre to i naprawdę mam nadzieję że się mylę. Zielonaniunio, nie wtrącasz się wręcz jest wskazane aby ktoś świeży zabrał głos w tej dyskusja bo może wtedy odezwą się ci co powinni się odezwać.
To nie tylko MADE IN CHINA psuje ten interes,często winni są sami plecionkarze. A dlaczego? Tu odsyłam Cię do naszych wcześniejszych wypowiedzi, wszystkiego się dowiesz a ja nie chcę się powtarzać.
www.firma-artex.pl
Powrót do góry
pierzol11

PostWysłany: Sob Paź 10, 2009 20:18    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ale jest jeszcze inna ważna rzecz kórej nikt w tym temacie nie poruszył, a mianowicie jeżeli jest mowa o przyszlości polskiego plecionkarstwa to jaka będzie ta przyszłość jężeli nie będzie w niej wyszkolonych, pełnych energii i pomysłowości młodych plecionkarzy? Jaka bdzie ta polska wiklina za 10 lat? I zdaje mi się, że jest to pole do popisu dla tzw. starej gwardii aby wyszkoliło następnych,którzy pociągną ten cały dorobek dalej w przyszłość. Bez tego wsystko odejdzie w zapomnienie a zawód wyginie jak dinozaury!
Co Wy o tym myślicie?
Może podyskutujemy co dalej z tym fantem?

A tak swoją drogą, jestem ciekawy ilu w ostatnim czasie znalazło sie takich młodych desperatów jak ja i związali swoje żcie z wikliną?
Ktoś wie?
www.firma-artex.pl
Powrót do góry
mietas9
Czeladnik
Czeladnik

PostWysłany: Nie Paź 11, 2009 06:29    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Za 10 lat pewnie tego plecionkarstwa nie będzie jak tak dalej pójdzie.
Szkoły z klasami o profilu wikliniarsko plecionkarskim je pozamykały bo nie ma naboru z braku chętnych.Mistrzowie plecionkarcy też ich nie szkolą( pewnie się nie opłaca .
Wymagania jakiim zakład musi sprostać przy szkoleniu ucznia też są wysokie.
Odbył się ostatnio kurs czeladniczo -mistrzowski pozostaje pytanie czy osoby uzyskujące statut mistrza w zawodzie szkolą w tej chwili uczniów?
Można powiedzieć że odbywają się w kraju różne warsztaty plecionkarskie ,ale one propagują plecionkarstwo i bardzo dobrze że się tak dzieje ale z tego nie ma plecionkarzy,są pasjonaci i to też dobrze. że tak jest.
Może pomogły by jakieś preferencje,pomoc państwa tak jak to jest we Francji .
I jeszcze jedno ,jeżeli ceny na wyroby nie uzyskają statutu umożliwiającego godziwe zarobki to myślę,że pospolitego ruszenia w zawodzie nie będzie.
Stowarzyszenie Plecionkarzy robi co może w temacie,ale jak widać albo brak możliwości albo przepisy a w sumie jak nie wiadomo o co chodzi to zawsze chodzi o kasę
Powrót do góry
pierzol11

PostWysłany: Nie Paź 11, 2009 10:41    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Cytat:
mietas9

Wysłany: Pią Wrz 25, 2009 19:00 Temat postu: Przyszłość Polskiego plecionkarstwa

--------------------------------------------------------------------------------

Zastanawiałem się ostatnio nad przyszłością Polskiego plecionkarstwa .
Pomimo ,że mam jako Firma obłożony tz,portfel zamówień i wiele dalszych ciekawych zapytań odnośnie realizacji następnych,to widząc co jest jakby dookoła mam wrażenie że to nasze plecionkarstwo ma zawał i coraz gorsze rokowania co do zdrowia.
Zawieszana jest działalność zakładów plecionkarskich,a wiele jest zamykanych i likwidowanych .

Mieczysławie, i co dalej będzie, Wy jako "stara gwardia"będziecie wtedy spokojnie patrzeć jak dorobek waszego życia przechodzi w nicość ,bo nie będzie nikomu pielęgnować tradycji jaką żescie wypracowali przez lata?Ja bym się z tym nigdy nie pogodził i nie darował.
Nikogo nie oceniam i nie oskarżam, nie w tym rzecz.Chodzi mi o to abyście spojrzeli troche w przyszłość i zapytali sie każdy siebie czy to wszystko idzie w dobrym kierunku, czy też po drodze nie było błędów które doprowadziły do tego stanu rzeczy.
Najwyższy czas odpalić respirator i wstrząsnąć polskim plecionkarstwem aby w końcu nabrało pulsu i zaczęło żyć własnym rytmem.
Bo nieraz naprawde trzeba dotknąc dna i zobaczyć co było złe aby po przemyśleniach odbić się i stanąć na właściwym poziomie.
Może wartoby było zacząć myśleć nad poważnym i długoletnim planem naprawczym dla polskiej wikliny. A władze Nowego Tomyśla co? Skoro wiklina jest dla nich ważna,są inwestycje a w związku z tym jakieś pieniądze z tego są ,nie może zainwestować trochę tej monety w rozwój młodych plecionkarzy i nie utworzyć choćby jednej klasy(nawet zaocznej) w tym kierunku?Może sami na ten pomysł nie wpadną ale myślę że treba będzie wyjśc z takim postulatem i nie uginać sie.Jakaś kampania promująca- i co nie jest to możliwe?????????????????

Podyskutujmy jeszcze, może jakiś pomysł się narodzi.
www.firma-artex.pl
Powrót do góry
mietas9
Czeladnik
Czeladnik

PostWysłany: Nie Paź 11, 2009 13:14    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Pomysłów było wiele.
Już tu na Forum mówiliśmy o nich.
Jeżeli chodzi o szkolenie młodych to akurat jako Firma to robimy,obecnie dwóch. Ale nie chodzi tu o mnie chodzi o całość stanu plecionkarstwa. Stowarzyszenie było po to powołane aby sprawy próbować rozwiązywać.
Integracja na okoliczność pikniku jarmarku czy innych spraw dla miasta nie załatwia spraw plecionkarzy.Przepisy są takie jakie są i Firma poza portfelem zamówień dobrych cenowo musi mieć też określone warunki do działalności,nawet zatrudnienie bezrobotnego z dotacją ok 550zł jest obwarowane określonymi warunkami takimi jak staż bezrobotnego na bezrobociu(tym rejestrowanym) zależy od wieku i tu ukłon do przepisów które mówią,że na młodego bez wykształcenia po zawodówce można dostać dotację bez stażu bezrobotnego o ile Urząd Pracy ma kasę na te dopłaty ,i jeszcze trzeba takiego utrzymać przez rok lub dwa lata zależne od przepisów.co przy stanie Firm jest problemem.
Powrót do góry
pierzol11

PostWysłany: Nie Paź 11, 2009 13:48    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Mieczysławie, sprawy urzędowe są do ogrania, kosztuje to trochę zachodu ale jest to możliwe.Sam startowałem z dotacji unijnych, wiem jak to jest, i ne wykluczam, że jak wszystko dobrze pójdzie to jeszcze się postaram o następne na rozwój i przystosowanie stanowiska pracy dla osoby bezrobotnej,jest to kąsek do ugryzienia i wiem jak to zrobić.
I tak jak mówisz, macie dwóch młodych i ich szkolicie ale nie o to mi w mojej wypowiedzi chodziło, miałem bardziej na myśli stworzenie od podstaw całe infrastruktóry szkolenia- m.in.kierunek ponadgimnazjalny w szkole, praktyki plecionkarskie u mistrzów i przygotowanie do samodzielnego prowadzenia działalności gospodarczej. Warsztaty plecionkarskie już są, tu sie rodzą pasje a w szkole ta pasja może się przerobić w sposób na życie.
Czy to jest nie możliwe do ogarnięcia?
www.firma-artex.pl
Powrót do góry
Andrzej

PostWysłany: Nie Paź 11, 2009 16:00    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Pierzol w dobre struny uderzasz ale to juz przerabiono Szkolnistwo i otwarcie jakiejkolwiek klasy to problem dla Dyr. Szkół mimo że praktyka znalazło bysię rozwiazanie całe Plecionkarsto jest nie przez nas połozone na innej półce razem np. ze Stolarzami a ci którzy to w majestacie Przepisów zrobili nie rozumieja tego ba nawet nie rozróżniaja Wikliny od drewna może po Festiwalu to się zmieni . Pisma były pisane do Sejmu Ministrów i nic bo zachaczamy o Wat ,który powiniwn być mniejszy jeżeli wogóle powinien być a nikt tego nie ruszy mimo że paru Parlamentarzystów ma tego świadomość. - bo chodzi o dochody Państwa . Przed nami długa droga i nie wielu jest zainteresowanych to zmienić nawet w Stowarzyszeniu.
pozdrawiam
Powrót do góry
Grzegorz Maląg

PostWysłany: Sro Sty 06, 2010 18:37    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ciekawa, stara, zapomniana dyskusja pomiędzy kilkoma, zainteresowanymi osobami. Chciałbym ją reaktywować - może warto szukać partnerów dalej i nie ograniczać się tylko do regionu Nowego Tomyśla. Myślę, że od lipca 2008 na forum zarejestrowało się wielu nowych internautów, którzy będą zainteresowani nowoczesną kooperacją.
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
Andrzej

PostWysłany: Sro Sty 06, 2010 19:40    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

STARA DYSKUSJA - To prawda , ale zawsze będzie wracała jak Bumerang
dopóki nie stanie się coś co zacznie zmierzać do uleczenia obecnego stanu
rzeczy , który przypomina mi tezę " Lekarską " (Lekarzu lecz się sam )
Plecionkarzom to się udaje z różnym skutkiem a efekty - gołym okiem widać
wszyscy robią minę do dobrej gry a i te udawanie wyszło jak szydło z worka
Pora to zmienić.
Jestem ciekawy opini osób z poza Nowego Tomyśla dziękuje panie Grzegorzu
Czekamy na te spostrzeżenia-wnioski-propozycje.
O ile to nie sprawi panu trudności niech ją pan rozpocznie .
Panie Zdzisławie pan drugi w kolejności a reszta pójdzie za waszym przykładem . Forumowiczów przybywa to jest dobry znak Zawalczyć z nowymi , czemu nie!. Jestem za.
Ja zapraszam do członkostwa Stowarzyszenia - może zawalczymy
Nawet mamy nową propozycje Na Prezesa p. Józef Kahan a to ci dopiero

- czemu nie ??
Pozdrawiam.
Powrót do góry
Reklama

Wysłany: Sro Sty 06, 2010 19:40    Temat postu:

Powrót do góry
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Wiklina Polska Strona Główna -> Ogólnopolskie Stowarzyszenie Plecionkarzy i Wikliniarzy Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3, 4  Następny
Strona 2 z 4
Skocz do: